Tapicerowane narożniki to meble, które coraz częściej można spotkać w naszych salonach. Trudno się temu dziwić – są one zarówno estetyczne, jak i bardzo praktyczne. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że z łatwością dopasujemy mebel idealny zarówno do wnętrza urządzonego w stylu klasycznym, jak i do bardziej nowoczesnego pomieszczenia.
Wielkość narożnika tapicerowanego należy dopasować do metrażu salonu. Jeżeli jest on niewielki, najlepiej postawić na mały, prosty mebel. W przypadku większych pomieszczeń, idealnie sprawdzi się wersja modułowa, której poszczególne elementy można w dowolny sposób łączyć ze sobą. W salonach otwartych na kuchnię, narożnik może stanowić umowną granicę między częścią kuchenną, a wypoczynkową.
Stelaż takiego mebla może być wykonany z litego drewna, płyt meblowych lub stali. Wypełnienie stanowić mogą natomiast sprężyny bonellowe, kieszeniowe czy kieszeniowe lub elastyczne taśmy siedziskowe.
Aby narożnik rozkładany był w pełni komfortowy w codziennym użytkowaniu, jego siedziska powinny być odpowiednio głębokie, a oparcia mieć stosowną wysokość.
Kluczową kwestią jest również dobór odpowiedniego obicia mebla. Do wyboru mamy różnego rodzaju tkaniny oraz skóry naturalne i syntetyczne. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są tkaniny szelinowe. Cechuje je duża wytrzymałość, odporność na mechacenie i zabrudzenia oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. Nieco bardziej skomplikowane jest to w przypadku obicia skórzanego – tego typu tapicerka wymaga bowiem regularnej pielęgnacji przy pomocy specjalistycznych preparatów. W przypadku alergików doskonale sprawdzi się natomiast narożnik obity mikrofazą – znajdujące się na nich kurz czy pyłki z łatwością usuniemy przy pomocy odkurzacza.
Jeżeli często przenocowujemy u siebie rodzinę czy przyjaciół, warto rozważyć zakup narożnika rozkładanego z funkcją spania. To także świetne rozwiązanie do kawalerki, w której brak jest osobnej sypialni. W ciągu dnia narożnik rozkładany pełni tu funkcję wypoczynkową, w nocy natomiast sprawdza się jako pełnoprawne łóżko.